Okunma Sayısı: 24758
CANLI YORUMLAR

RAHİMDEKİ BEBEĞİN DUYU

VE HAREKETLERİ
DOKUNMA:  Dokunma duyu sistemi çok karmaşıktır. Bütün vücuda dağılmış yüzlerce reseptörden oluşur. Derinin sıcak, soğuk, basınç, nesnelerin yumuşaklığı, sertliği gibi farklı fiziksel özelliklerini ve acıyı algılamasını sağlar. Rahim içindeki hayatın erken devrelerinden itibaren farklı duyumları algılayan farklı duyu reseptörleri vardır. Dokunma duyusu testleri, 10. haftadan itibaren genital bölgenin, 11. haftada avuçların, 12. haftada ayak tabanlarının dokunma duyarlılığının oldukça gelişmiş olduğunu göstermektedir. Bu bölgeler yetişkinlikte de vücudun diğer bölgelerine göre daha fazla duyu reseptörü taşımaya devam edecektir.
Bebek rahimdeyken duyu reseptörlerinden çok fazla bilgi alır. Bunların çoğu hoşuna gidebilecek türdendir; rahim duvarının yumuşak ve düzgün dokusu, amniyotik sıvının kendisini sarması, eşit dağılan basınç, sabit sıcaklık.

TAT VE KOKU: Tadı algılayan duyusal yapı 14. haftadan itibaren mevcuttur. Yutmayla ilgili testler rahimdeki bebeğin şekerli bir tatla karşılaştığı zaman yutma hareketlerini arttırdığını; acı ya da ekşi bir tatla karşılaştığında yutma hareketlerini azalttığını ortaya koymuştur. Amniyotik sıvı, içinde bulunan maddelerin çeşidine bağlı olarak farklı tatlar içerir. Doğumdan sonra yapılan testler bebeğin belirgin tercihleri olduğunu gösterir.
Burun 11 ve 15. haftalar arasında gelişir. Çok yakın bir geçmişe kadar rahimdeki bebeğin koku alabilme ihtimali olduğu kabul edilmiyordu; bu deneyimin yalnızca havadar ortamlarda, solunum yoluyla edinilebileceği düşünülüyordu. Fakat son yıllarda yapılan araştırmalarla amniyotik sıvının içinde de bunun mümkün olduğunu keşfedildi. Birçok kimyasal bileşik plasentayı geçerek amniyotik boşluğa ulaşabilir ve bebeğin ağız, burun, yutak boşluklarına temas edebilir. Yutma ile bebek bu bileşiklerin tadından başka kokusunu da alır. Rahimde iken oluşan tat-koku bağlantısı, doğumdan sonraki dönemde de devam eder ve tat-koku tercihlerini etkiler.

İŞİTME: Rahim seslerle dolu bir ortamdır. Güçlü, ritmik, uğultulu ve süreğen bir sesin bulunduğu kaydedilmiştir. Bu ses annenin kalp atışıdır. Buna ek olarak, içinden geçen havanın sebep olduğu, bağırsaktan gelen gürültüler, kemiklerden gelen yankı vs. duyulur.
Fetüsün işitme organları 24. haftadan itibaren tamamlanır. Fakat 16. haftadan beri dinleme yetisi olduğunu kanıtlayan testler vardır. İçerideki sesler dışarıdaki seslerin içeri girmesini zorlaştırır ve amniyotik sıvı da bu dış seslerin şiddetlerinin azalmasına sebep olur. Bebek yalnızca belli bazı sesleri duyabilir.


Sesin bebeğe ulaşmasını sağlayacak uygun araçlar ile müzik dinletilerek birçok test yapılmıştır. Hareketler açısından bakıldığında veriler, bebeklerin sakin müziklere daha az tepki verdiklerini (Brahams?ın ninnisi ya da Mozart senfonilerinin yavaş tempolu olanları denenmiştir); güçlü ritimlere ise belirgin şekilde hareketlenerek tepki verdiklerini (örneğin Rock parçalarına) gösterir. Çok güçlü ve ani seslere ani hareketlerle ve ses kaynağından uzaklaşacak şekilde tepki verdikleri gözlenmiştir.

GÖRME: Göz hareketlerini gerçekleştirmeyi sağlayan kaslar ve görme sistemi çok erken gelişir. Göz kapakları 26. haftaya kadar kapalı kalır fakat bebek gözleri açılmadan önce de ışığa duyarlılık gösterir. Annenin karnına ulaşan belli bir şiddetteki ışık, fetüsün kalp atışlarını hızlandırır.
Fetüsün görme yetisinin test edilmesi mümkün olmasa da, 28. haftadan sonra dünyaya gelen erken doğmuş bebeklere bakarak bu sonuçlara ulaşabiliriz. Gözlerin yatayda ve dikeyde hareket ettirilmesi ve odaklanabilmesi 31 ve 32. haftalarda mümkün olabilmektedir.
Bu yeti, deneyimlerle hızla gelişir ve normal süresinde doğmuş bir bebeğin yetilerine yaklaşır. İlerleyen sayfalarda göreceğimiz gibi, yeni doğmuş bir bebek ortalama 30 cm. mesafedeki nesnelere gözlerini odaklayabilir.
Görme deneyimlerinin niteliğine bakacak olursak, hamileliğin sonuna doğru rahim ve karın duvarları o kadar gerilir ki, annenin karnı kalın giysilerle örtülü değilse bir miktar ışığı geçirir.
Bu ışığın rengi kırmızımsıdır. O halde bebek aydınlıkta kırmızımsı-pembemsi tonlarda görecektir.

HAREKETLER: Rahimdeki bebeğin hareketleri -ekografi, fotografik ve sinematografik materyaller aracılığıyla ve erken doğmuş bebeklerin izlenmesi ile- etraflıca araştırılmış, görselleştirilmiştir. Rahimdeki bebek, yetişkin insanların yapabildiği bütün hareket modellerine sahiptir fakat henüz bunların fonksiyonel anlamı yok gibi görünmektedir. Bu modeller daha sonra bir evrim geçirerek fonksiyonel anlam kazanırlar. Örneğin, rahimde belli bir pozisyonda duran bebek, bir süre sonra üst üste sıçrayarak kendini öncekinden farklı bir pozisyonda bulur. Bu değişiklikler düzgün bir büyüme süreci için önemlidir. Parmağın emilmesiyle birlikte yutma hareketlerinin yapılması yenidoğanın meme emmesine hazırlıktır. Rahimdeki bebeğin hareketleri amniyotik sıvının devir daim etmesine ve çocuğun baş aşağı çıkış pozisyonunu aramasına da yarar.
Bu hareketlerin dışında, kendi vücuduna da dokunabilir. Böylece kendi vücudunu keşfeder; göbek kordonunu tutar amniyotik keseye ve onun aracılığıyla plasentaya dokunur.

6 haftalık olduğu zaman (boyu 2 cm. kadardır) elleri ağzının çok yakınında durur. Eli ağzına deyerse kafasını uzaklaştırır ve ağzını açar. Daha sonra kafasını çekmek yerine, eline doğru çevirir ve parmağını ağzına sokabilir.

4.5 aylık bir bebek parmağı ağzındayken fotoğraflanmıştır. Rahimdeki bebek 37 derecelik eşit dağılmış sıcaklıkta, gürültülü sıvı bir ortamda yaşamaktadır. Hareket edebilir, parmağını emebilir, elleriyle keşfeder, rahim duvarları tarafından kucaklanmış hisseder.

Her hareket ettiğinde, bulunduğu ortamda değişiklik yaratır. Yutar ve idrar yapar, tatları ve kokuları algılar, sesler duyar. Uyanık olduğu zamanlar ve dinlendiği ya da uyuduğu zamanlar vardır.


Bu zamanlar hormon alış-verişleri nedeniyle, annesine göre ayarlanır. Bu ayarlama, doğumdan sonraki ilk günler de de devam ediyor gibi görünmektedir

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEKLERDE SU KAYBI
HUZURSUZ EDİCİ BİR ETKEN
TUVALET ALIŞKANLIĞI
BEBEĞİNİZİN HAREKETLERİ
BEBEĞİNİZLE İLK GÜNLER
UFAKLIĞIN BAKIMINA DAİR
GÜVEN DUYGUSU
DUYGU GEÇİŞİYLE OLUŞTURUN
BEBEĞİNİZİN İLK ADIMLARI
YÜRÜMEK BÜYÜMENİN İŞARETİDİR
17KASIM'DA KÖPRÜYE MOR RENK
PREMATÜRELER İÇİN...
HİÇBİR ŞEY YEMİYOR: SADECE
SÜT YİYECEK SAYILIR MI?
HAMİLELİKTE STRES
BEBEKTE KOLİK OLUŞTURUR MU?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ANNE SÜTÜ BANKASI
ANNE KARNINDA BEBEK
PUSETLERDE KANSER TEH...
YENİDOĞANDA GÖBEK İLTİHABI
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :