Okunma Sayısı: 11591
CANLI YORUMLAR

TUVALET ALIŞKANLIĞI VERMEK

İşte size 10 ipucu!

 

Çocuğunuzun bebek bezini atıp klozet alışkanlığı kazanması için ne yapabilirsiniz?

İşte size 10 ipucu:

1. Çocuğunuz hazır mı? Çocuklara genellikle 27 aylıkken tuvalet eğitimi verilir fakat çeşitli değişkenler vardır. Örneğin erkekler bu eğitimi kızlardan daha geç alırlar. Çocuğunuz tuvaletini bezine yaptığına ıslaklıktan vs. rahatsız olmaya başlayana dek bekleyin. Eğer rahatsız olmuyorsa modern bezler sıvıyı çabucak emdiklerinden, kumaş bezlerden kullanın.

2. Tutarlı olun. Çocuğunuzun hazır olduğunu düşündüğünüzde kendiniz de hazır olduğunuzdan emin olun. Bıkıp çocuğunuza yeniden alt bezine döndürmeyin. Tuvalet eğitimine rutine oturtabileceğiniz bir zaman başlayın. Tatildeyken veya misafir varken bunu başarmanız zor olacaktır.

3. Tuvalet eğitimi alıştırma külotları çocuğunuza bu eğitimi vermek için ideal tercihlerdir. Hazır alt bezlerinden daha ucuzdur ve çocuğunuzu bunları giymeye teşvik edecek türlü türlü renkleri vardır. Hatta bazı alıştırma külotlarının içinde emici bir katman bulunuyor, böylelikle dışı pamuklu olsa da küçük kazalar esnasında dışarı sızdırmıyor.

4. Basit ve net bir şekilde anlatın. Çocuğunuza “çişi” ya da “kakasını” yapması gerektiğini nasıl anlayacağını anlatın. Klozete gidene kadar tutması gerektiğini, klozete oturduktan sonra rahatlıkla yapabileceğini söyleyin.

5. Tuvalete en sevdiği oyuncakla birlikte gidin. Hatta siz tuvaletteyken sizi izlemesine izin verebilirsiniz. Bu yaştaki çocuklar başkalarını taklit etmeye bayılırlar.

6. Tuvaletin her zaman ulaşılabilir olmasına dikkat edin. Mümkünse tuvalete en yakın oda çocuğunuzun odası olsun.

7. Sık sık tuvalete götürün. Çocuğunuzu buna zorlayamazsınız fakat onu teşvik edebilirsiniz. Çocuğunuzun bağırsak hareketlerinin yoğunlaştığı ya da idrar yollarının çalıştığı zamanları seçin, örneğin yemekten hemen sonra ya da yatmadan hemen önce.

8. Başka çocukları tuvaletteyken gösteren fotoğraf ve videoları gösterin. Eğer çocuğunuz tuvalette uzun süre kalmaya isteksizse, tuvalette onlara hikâye anlatabilir, kitap okuyabilir ya da lazımlığı televizyonun karşısına koyabilirsiniz.

9. Eğer çocuğunuz 2 ila 4 dakika içinde çişini yapamıyor ya da bağırsak hareketi olmuyorsa daha sonra yine deneyin. Eğer çocuğunuz sert bir şekilde karşı çıkıyorsa, tuvalet eğitimine başlamak için doğru bir zaman değildir.

10. Olumlu düşünün. Çocuğunuz tuvaletini klozete ya da lazımlığa yapamasa da “aferin sana” diyerek onu kutlayın. Sifonu çekmeyi unutsa da her ellerini yıkadığında teşvik edici sözler söyleyin. Dışarı yaptığı tuvaletini temizlerken olumlu düşünmek zor olsa da kendinizi tutun. Çocuğunuz siz temizlerken “pis, ııygh, iğrenç” gibi kelimeler duymasın sizden. Bu onun kötü bir şey yaptığını düşünmesine sebep olur.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEKLER VE DİFTERİ
NASIL ANLAŞILIR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
EMZİRMEK GEREKLİDİR!
ANNE SÜTÜNÜN MARİFETLERİ
YÜKSEK ATEŞ HAVALESİ
ÖNCE SAKİN OLMAK GEREKİR...
BEBEKLERE BAL UYARISI
1 YAŞ İFADESİ KESİNLEŞTİ
ANNE BABALAR DİKKAT!
EMZİK KULLANIMI ZARARLI
BEBEK MASAJI NEDİR?
NASIL YAPILIR?
BU GIDALARDAN UZAK TUTUN
BEBEĞE ZARARLI GIDALAR
EMZİK NE ZAMAN BIRAKILMALI
BIRAKILMAZSA NE OLUR?
BEBEĞİNİZLE İLK GÜNLER
UFAKLIĞIN BAKIMINA DAİR
BEBEKLER YANLIŞ BESLENİYOR
"GIDA PÜRELERİ YAPMAYIN"

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
nuraysari77
Cevapla nuraysari77
16.08.2011 17:21:52
tavsiyelerinizi okudum yalnız benim bebeğim 2.5 yaşını 3 ay geçmesine rağmen bezini çıkarmayı tuvalete gitmeyi redediyor bu konuda ne yapmalıyım?birde oğluma kaç saat arayla aklına getirmeliyim çişi gelince bezine yapmayı tercih ediyor ve altı pislense bile aldırmıyor çok karşı çıkıyor çalışmak zorundayım ziraat teknikeriyim ve sırf bu yüzden istesemde kreşe gönderemiyorum almıyorlar ne yapmalıyım?
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
AŞIRI KORUMACI MISINIZ?
BEBEKLER SOSYAL DOĞAR
BEBEKLER NASIL ÖĞRENİYOR?
BALIK BURCU ÇOCUKLARI
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :