Okunma Sayısı: 8032
CANLI YORUMLAR

"YEME TIRNAKLARINI" DEMEYİN

Çünkü çözüm bu değil

Ağaç yaşken eğilir atasözü her dem her şey için kullanılır. Ancak en çok da çocukların küçüklükten başlayan öğrenme eğilimlerini anlatmak için kullanırız çoğu zaman. Bazen çevresini taklit ederken alışır çocuklar tırnaklarını yemeye. Bazen de kimseye anlatamadıkları, ifade edemedikleri sendromları vardır ve bunu tırnaklarını yiyerek gösterirler.

Önceleri aileler tırnağını yeme diyerek geçiştirirler çoğu zaman fakat sonrasında bu bir rutine dönüştüğünde sinirler gerilir ve artık, “yapmaaaa, yeme tırnaklarınıııı” şeklinde yükselen sesler duyulur.

Peki ya bu tür durumlarda aileler ne yapmalı, anne babalara düşen görev ne? Çocukları bu kötü alışkanlıklarından kurtarmak mümkün mü?

Çocukların tırnak yeme sorunuyla ilgili Hürriyet’ten Nuran Çakmakçı’nın sorularını yanıtlayan Yrd. Doç. Dr. Devrim Akdemir’e göre tüm çocuklar gelişimin çeşitli evrelerinde tırnak yeme, diş gıcırdatma gibi tekrarlayıcı davranışlar gösterebiliyor.

Bu tür davranışların çoğunlukla çocukların doğal gelişimsel süreçlerinin bir parçası olduğunu söyleyen Akdemir, zaman içinde düzelebileceğini söylüyor.

Bu davranışların sorun olarak değerlendirilmelerinin çocuğun fiziksel, duygusal ve sosyal işlevselliğini etkileme düzeyine bağlı olduğunun altını çizen Akdemir, Tırnak yeme bazen çocuğun çevresindeki kişilerden bu davranışı öğrenmesi yoluyla gelişebilir. Bazen herhangi bir nedenle başlayan tırnak yeme, zamanla tekrarlayıcı bir nitelik kazanarak, gerilimin giderilmesi için yapılmaya başlar” diyor.

Çocuk için zorlayıcı, aile için de kaygı verici olan bir durum olan tırnak yeme çocuğun yaşantısındaki zorluklar ve sıkıntılar bu davranışın ortaya çıkmasını sağlıyor.

Okul öncesi dönemdeki çocuklarda ender olarak görüldüğünü söyleyen Akdemir, “Çocuğun okulda yaşadığı sorunlar, okul başarısızlığı ve akran ilişkilerinin yarattığı sıkıntılar tırnak yeme davranışını arttırabilir. Tırnak yeme davranışı bu gibi durumlarda gerginlik ve kaygı duygularının dışa vurumu olarak düşünülebilir” diyor.

Çocuğun ne gibi durumlarda, ne zaman ve ne nedenle tırnak yeme davranışının olduğu iyi anlaşılmaya çalışılmalıdır.

Tırnak yeme davranışına neden olabilecek durumlar anlaşılmadan ve giderilmeye çalışılmadan çocuklara bu davranışı yapmamalı gerektiğini belirtmek genellikle yarar sağlamamaktadır.

 Çocuğu zorlayan, endişelendiren, gerginleştiren ve korkutan durumlar varsa bunların düzeltilmesi çocuğun tırnak yeme davranışına gereksinimini giderecektir.

Çocuğun kendisine sıkıntı veren durumlara yönelik farkındalığı artırılmalı ve bu durumlarda uygun şekillerde başa etme becerisi geliştirmeli sağlanmaya çalışılmalıdır.

Cezalandırmayın azarlamayın

Anne babaların bu süreçte çocuğu desteklemesi gerektiğini söyleyen Akdemir, “Çocuktaki tırnak yeme davranışına karşı onunla ilişkilerini bozacak şekilde tepki vermemelidir” dedi. Akdemir, ailelere, tırnak yeme davranışından dolayı çocuğu cezalandırmak, azarlamak, küçük düşürücü sözler söylemek, utandırmak, alay etmek gibi tutumlardan kaçınmaları gerektiği konusunda uyardı.

Tırnak yemeyi önlemek için acı ojeler zaman zaman işe yarasalarda çözüm olmadığını ifade eden Akdemir, asıl çözümün çocuğun tırnak yemesine neden olan, onu zorlayan, endişelendiren, gerginleştiren ve korkutan durumların tespit edilmesi olduğunun altını çizdi. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YARAMAZLIK YAPMA!
ÇOCUKLARDA DİSİPLİN
2 YAŞ ÇOCUKLARDA ISIRMA ALIŞKANLIĞI
2 YAŞ ÇOCUKLARI NEDEN ISIRIR?
ÇOCUKLARDA KİMLİK AŞAMALARI
ÇOCUKLA ZITLAŞMAK SONUCA GÖTÜRMEZ!
ÇOCUKLARDA UYKU PROBLEMİ
SIK SIK UYANIYOR MU?
ÇOCUKLAR NELERDEN KORKAR?
YAŞLARINA GÖRE KORKULAR
ASİ ERGENLE İLETİŞİM
DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
KURBAN KESİMİNİN
ÇOCUK PSİKOLOJİSİNE ETKİSİ
DUYGUSAL DURUMLARI
NEFRET, KISKANÇLIK,SUÇLULUK
TUVALET EĞİTİMİNE DİKKAT
İHMAL DEPRESYONA GÖTÜRMESİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUK VE ERGENDE DEPRESYON
GÜVENİN HAYATIMIZDAKİ...
HANGİ ÇOCUK HANGİ MESLEK
ÇOCUĞUNUZ ERGENLİKTEYSE
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :