Okunma Sayısı: 7624
CANLI YORUMLAR

"YEME TIRNAKLARINI" DEMEYİN

Çünkü çözüm bu değil

Ağaç yaşken eğilir atasözü her dem her şey için kullanılır. Ancak en çok da çocukların küçüklükten başlayan öğrenme eğilimlerini anlatmak için kullanırız çoğu zaman. Bazen çevresini taklit ederken alışır çocuklar tırnaklarını yemeye. Bazen de kimseye anlatamadıkları, ifade edemedikleri sendromları vardır ve bunu tırnaklarını yiyerek gösterirler.

Önceleri aileler tırnağını yeme diyerek geçiştirirler çoğu zaman fakat sonrasında bu bir rutine dönüştüğünde sinirler gerilir ve artık, “yapmaaaa, yeme tırnaklarınıııı” şeklinde yükselen sesler duyulur.

Peki ya bu tür durumlarda aileler ne yapmalı, anne babalara düşen görev ne? Çocukları bu kötü alışkanlıklarından kurtarmak mümkün mü?

Çocukların tırnak yeme sorunuyla ilgili Hürriyet’ten Nuran Çakmakçı’nın sorularını yanıtlayan Yrd. Doç. Dr. Devrim Akdemir’e göre tüm çocuklar gelişimin çeşitli evrelerinde tırnak yeme, diş gıcırdatma gibi tekrarlayıcı davranışlar gösterebiliyor.

Bu tür davranışların çoğunlukla çocukların doğal gelişimsel süreçlerinin bir parçası olduğunu söyleyen Akdemir, zaman içinde düzelebileceğini söylüyor.

Bu davranışların sorun olarak değerlendirilmelerinin çocuğun fiziksel, duygusal ve sosyal işlevselliğini etkileme düzeyine bağlı olduğunun altını çizen Akdemir, Tırnak yeme bazen çocuğun çevresindeki kişilerden bu davranışı öğrenmesi yoluyla gelişebilir. Bazen herhangi bir nedenle başlayan tırnak yeme, zamanla tekrarlayıcı bir nitelik kazanarak, gerilimin giderilmesi için yapılmaya başlar” diyor.

Çocuk için zorlayıcı, aile için de kaygı verici olan bir durum olan tırnak yeme çocuğun yaşantısındaki zorluklar ve sıkıntılar bu davranışın ortaya çıkmasını sağlıyor.

Okul öncesi dönemdeki çocuklarda ender olarak görüldüğünü söyleyen Akdemir, “Çocuğun okulda yaşadığı sorunlar, okul başarısızlığı ve akran ilişkilerinin yarattığı sıkıntılar tırnak yeme davranışını arttırabilir. Tırnak yeme davranışı bu gibi durumlarda gerginlik ve kaygı duygularının dışa vurumu olarak düşünülebilir” diyor.

Çocuğun ne gibi durumlarda, ne zaman ve ne nedenle tırnak yeme davranışının olduğu iyi anlaşılmaya çalışılmalıdır.

Tırnak yeme davranışına neden olabilecek durumlar anlaşılmadan ve giderilmeye çalışılmadan çocuklara bu davranışı yapmamalı gerektiğini belirtmek genellikle yarar sağlamamaktadır.

 Çocuğu zorlayan, endişelendiren, gerginleştiren ve korkutan durumlar varsa bunların düzeltilmesi çocuğun tırnak yeme davranışına gereksinimini giderecektir.

Çocuğun kendisine sıkıntı veren durumlara yönelik farkındalığı artırılmalı ve bu durumlarda uygun şekillerde başa etme becerisi geliştirmeli sağlanmaya çalışılmalıdır.

Cezalandırmayın azarlamayın

Anne babaların bu süreçte çocuğu desteklemesi gerektiğini söyleyen Akdemir, “Çocuktaki tırnak yeme davranışına karşı onunla ilişkilerini bozacak şekilde tepki vermemelidir” dedi. Akdemir, ailelere, tırnak yeme davranışından dolayı çocuğu cezalandırmak, azarlamak, küçük düşürücü sözler söylemek, utandırmak, alay etmek gibi tutumlardan kaçınmaları gerektiği konusunda uyardı.

Tırnak yemeyi önlemek için acı ojeler zaman zaman işe yarasalarda çözüm olmadığını ifade eden Akdemir, asıl çözümün çocuğun tırnak yemesine neden olan, onu zorlayan, endişelendiren, gerginleştiren ve korkutan durumların tespit edilmesi olduğunun altını çizdi. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLAR VE ZORBALIK
NASIL BAŞA ÇIKILIR?
AKRAN ZORBALIĞI
UZMAN YARDIMI
ARKADAŞA SAYGI NEDİR?
SİZ ÖĞRETMEZSENİZ BİLEMEZ!
UYKUYA DALARKEN KORKUYORSA
BUNU BİRLİKTE HALLEDİN
ERKEK VE KIZ ÇOCUKLARI
SOSYAL GELİŞİMDEKİ FARKLAR
KARDEŞ SENDROMU
KISKANÇLIK DOĞALDIR
HAYAL GÜCÜNÜ KULLANSIN
FARKLI ROLLERE ETKİSİ!!!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SİZİ SEVDİĞİNİ GÖSTEREN
PEPEE'YLE PORNO TUZAĞI
KONTROLÜ ELE ALIN
KONTROL FELAKETE DÖNÜ...
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
2013 BAROK DESENLERİN YILI
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :