CANLI YORUMLAR
PROF. DR. ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
PROF. DR. ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
Çocuk Endokrinoloji Uzmanı

DİYABETİN BELİRTİLERİ

Nelerdir?
14.03.2013
Aileler, bazen telaşla çocuklarının tatlıya çok düşkün olduğunu ve diyabet olmalarından korktuklarını söyleyerek, başvururlar. Onlara verilecek cevap,  diyabet değil ama obez olma risklerinin olduğudur. Çok fazla tatlı şeyler yiyen ama yine de spor ya da diğer sebeplerden zayıf  kalanların tip 2 diyabet riski yoktur; dolayısıyla tip 2 diyabetin belirleyici risk faktörü aşırı kilodur.

 

Tekrarlamak gerekirse diyabetin belirtileri , çok su içme, çok idrara çıkma, çocuklarda özellikle olmak üzere gece idrar kaçırma,yemek yemeye rağmen kilo kaybı, aşırı yorgunluk, çabuk yorulma  diyabet belirtileridir.  Daha az sıklıkla bulanık görme, açıklanamayan kilo kaybı, kaşıntı, genital bölgede mantar enfeksiyonları ve inatçı enfeksiyonlar gözlenir.Bu belirtiler tip 1 diyabet hastalarında, insulin eksikliği nedeniyle  hızlı gelişir (15 gün- 1 ,2 ay), erişkin hastalardaki tip 2 diyabet vakalarında belirtiler yavaş ilerler. Tip 1 diyabet hastalarının bazılarında hastalık belirtileri başlamadan 15 gün- 1 ay önce üst solunum yolu enfeksiyonu geçirme hikayesi alınabilir.

Kan şekeri hızla yükselir ve böbrekler aşırı miktardaki şeker ile birlikte fazla miktarda suyu idrarla dışarı atar. Bu durum çok miktarda idrar çıkışına yol açar. İdrarla fazla su kaybedilince susama hissi artar ve hasta çok su içmeye başlar. Şekerli içecekler tüketiliyorsa, kan şekeri daha da fazla artar. İnsülin eksikliğinde şeker, kas ve dokuların çoğu tarafından kullanılamadığından, hasta kilo kaybeder; çünkü enerji kaynağı olarak yağ depoları kullanılır. Sonra hasta giderek halsizleşir.

Ailelerinde diyabet hastalığı olanların, çocuklarında da hastalık görülebilir mi diye telaşa kapılıp tarama yaptırmaları (önceden tanı koymak) gereksizdir, Yani çocukluk diyabetinin önceden tespit edilmesi mümkün değildir. Erişkinde ise obezitenin önlenmesi en önemli risk faktörünü ortadan kaldırır.

 

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :