CANLI YORUMLAR
OP. DR. CİHAN UÇAR
OP. DR. CİHAN UÇAR
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

YENİ LİPOSUCTİON TEKNİKLERİ

Lazerle mi, vaserle mi?
22.03.2012

Bölgesel yağlanma, şekil bozukluğunun giderilmesinde en etkili yöntemlerden birinin, liposuction olduğunu hepimiz biliyoruz.

Ancak son yıllarda ortaya atılan ve bir kısmı kendini farklılaştırma çabasından doğan; liposculpturing, liposhaping gibi kafa karıştırıcı kavramlar dışında, teknik olarak gerçekten farklı uygulaması olan   ultrasonik liposuction (vaser), lazer liposuction (smartlipo), su basınçlı (water assisted) liposuction, power assisted liposuction gibi liposuction uygulamaları arada gözden kaçtı. Acaba, hangi yöntem nasıl uygulanıyor, ne işe yarıyor, ne tür avantajları var ve bu yöntemlerin arasında ne gibi farklar var, riskleri var mı?

Klasik ıslak teknik liposuction uygulamasında, liposuction uygulanacak alana; önce o bölgedeki yağları eritecek, damarları büzüp morluğu, kanamayı önleyecek bir solusyon verilir. Ardından ucunda parçalanmış yağları vakumla çekebilecek ince delikleri olan künt uçlu 2-3-4 milimlik liposuction kanülleri ile yağlar çekilir. Vücudu şekillendirmek amacıyla kol, karın, basen, bacaklar, ayak bilekleri, gıdı, sırt, yüz hatta memeye bile uygulanabilir. Liposuction uygulanan alandan, şekil bozukluğuna yol açan fazla yağ hücreleri vakumla alınarak ortamdan uzaklaştırıldığı ve şekillendirme sağlandığında, bu yeni şekillenme o bölge için kalıcı sonuç verir. Ancak kişi toptan kilo alıp verebilir. Kilo aldığınızda veya verdiğinizde eski o çıkıntınız, fazlalığınız olmayacaktır. Eşit dengeli bir şekilde vücut şekillenmeniz korunacaktır. Genel veya bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak, lokal anestezi altında uygulanabilen bu işlemden sonra, 3 hafta korse kullanmanız önerilecektir.

İnce kanüllerle, farklı yönlerde, düzgün yapılan liposuctionda düzensizlik olmaz, sonuçları da hastayı mutlu eder, etkileyicidir. Cilt esnekliği uygun olan hastada, aşırı miktarda alınmadığında sarkmalara yol açmaz. Liposuction yöntemi zayıflama aracı olarak değil, vücudu şekillendirmede uygulanacak bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Uygulanacak kişinin tıbbi durumu, uygulama alanının genişliğine bağlı olarak alınan yağ miktarı sınırlıdır.

Liposculpturing, liposhaping kavramları klasik liposuction uygulamasından farklı bir uygulama değildir. Kavram olarak yukarıda anlatılan teknikle yağ dokusu alınıp vücut sekilendirilirken, bazı bölgelere de alınan yağ dokusunun  konularak şekillendirilmesini, bir  heykeltıraş gibi biçimlendirilmesini ifade eder.

1977 yılından beri klasik liposuction uygulanmaktadır.

2000’li yıllarda uygulamaya giren ultrasonik liposuction da,  yine klasik liposuction tekniğinde olduğu gibi; başlangıçta solüsyon uygulandıktan sonra, küçük bir kesi ile deri altına sokulan ultrason probu ile yağların ultrasonik dalgalarla parçalanması, ardından uygulanacak yine vakumla klasik liposuction işlemi, kolaylaştırıcı etkisi olmuştur.

Sırt, erkek göğsü (jinekomasti), ikincil liposuction uygulamalarında uygulama avantajları vardır. Vaser ismiyle popüler olmuştur.

Water assisted liposuctionda ise, yağı parçalama işi basınçlı su ile yapılır. Bu arada bir yandan da klasik liposuction kanüllerinde olduğu gibi vakumla yağlar bölgeden uzaklaştırılır.

Lazer liposuctionda yağ parçalama işi, o bölgede deri altına, yağ içine sokulan probla uygulanan yağı seçici dalga boyundaki lazerle yapılır. Ardından vakumla liposuction uygulaması yapılarak, parçalanan yağlar ortamdan alınır. SmartLipo, CoolLipo, LipoLite, LipoTherme, ThinLipo gibi isimlerde uygulamadadır. Gıdı, kol gibi daha küçük alanlarda uygulama avantajı vardır. Aynı zamanda sıkılaştırma modunda uygulanacak dalga boyuyla, liposuction alanında ekstra bir avantajı olduğu ifade edilmektedir.

Power assisted liposuctionda klasik liposuctiona ek olarak, hava basıncıyla kanul ucundaki vibrasyon liposuction uygulamasını kolaylaştırmaktadır. Özellikle geniş alan uygulamalarında avantaj getirmektedir.

Sonuçta, tüm liposuction uygulaması klasik ıslak- vakumla uygulamanın etrafında dönmektedir. Bu uygulamayı daha kolay, daha yağ seçici özellikte yaparak; amaç iyileşme sürecini kısaltmak, daha az morluk olması ve sarkmanın önüne geçmektir. Bu yeni liposuction uygulama tekniklerinde uygulanan problarında zamanla yenilikler olacaktır. Temel olan klasik liposuctionun avantajı ise hiç bitmeyecektir.


Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :