Okunma Sayısı: 16231
CANLI YORUMLAR

BAKICI DEĞİŞTİRME KARARI

Yalan ve kötü alışkanlıklar

Çalışan anne-babalar için çocuğa bakıcı bulmak gerçekten meşakkatli bir iş. Önceki yazılarımızda iyi bir bakıcıda aranması gereken özelliklere ve bakıcı bulmanın püf noktalarına değinmiştik.

Söz konusu evlatsa, ona dair her konu aileler için hassasiyet taşır. Birçok çalışan annenin, hele de çocuğunun yaşı hayli küçükse, bir parça suçluluk duygusuyla çalışmaya devam ettiğini biliyoruz; bakıcı bulmanın, ona güvenmenin, çocuğu bir başkasına emanet etmenin ne denli zor olduğunu da... Böylesi bir yazı kaleme alırken amacımız sizleri huzursuz etmek değil. Fakat ne yazık ki içinde yaşadığımız dönem de Adile Naşit’in filmleri gibi masum bir dönem değil. Olan biteni sürekli gözlemleyip tartmak; gerek bakıcıyla gerekse çocukla iyi bir iletişim içinde olmak gerekiyor.

Kısacası bugün ikinci aşamadayız: Bakıcınızın işine son vermeniz gerektiğine işaret eden hususlar nelerdir? Gelin, birlikte göz atalım…

İçgüdülerinize güvenin:

Kadınlar ve içgüdüleri zaten bir araya çok rahat getirilen iki tanımken, anne olunca bu bağ daha da kuvvetleniyor. Eğer bakıcınızla ilgili aklınıza takılan bir şeyler varsa tabii ki önce konuşursunuz. Karşılıklı anlaşmaya varıldıktan sonra dahi hâlâ içinize sinmeyen şeyler ya da şüpheleriniz kalırsa da başka birini işe almanız daha iyi olabilir.

Ani hastalıklar:

Niyetimiz anneleri paranoyak yapmak değil. Aksine, fazla titizlenmekten de maraz doğuyor. Ancak bakıcı işe başladıktan sonra çocuğunuz aniden hastalandı diyelim. Bu bir talihsizlik olabileceği gibi dikkatli olmanız gereken bir durum da söz konusu olabilir. Bunun ikinci kez olmasına izin vermeyin.

Kötü alışkanlıklar:

Bakıcı, çocuğun yanında ya da çocuğun dumandan etkileneceği şekilde sigara içiyorsa hemen harekete geçip kendisiyle konuşun. Eğer görevi sırasında sigara içmeye devam ederse işine son verin. Bu, anlayışla karşılanacak bir durum değil.

Yalancılık:

Bakıcı, aileye çocukla ilgili doğru bilgiler aktarmalıdır. Çocuk bakımında uzman olan kişiden böyle bir niteliğe sahip olması beklenir. Evinize kamera yerleştirebilirsiniz; böyle bakıcınızın söylediğiyle olan biteni mukayese edebilir; vaziyetle ilgili daha sağlıklı ve yerinde kararlar alabilirsiniz. Anlattıklarıyla gerçekler örtüşmüyorsa zaten yapacağınız şey bellidir.

Oyun & Aktiviteler:

Günümüzde birçok bakıcı çocukların yeteneklerini geliştirecek aktiviteleri bilip uyguluyor. Çünkü çocuğunuzu gün boyu emanet ettiğiniz kişinin, onun temel ihtiyaçlarını giderip koruyup kollamasının yanı sıra zihinsel, fiziksel ve sosyal gelişimine de katkıda bulunmasını beklersiniz. Bunları sağlayabilen bir bakıcı, çocuğunuzun ileride iyi bir insan olmasında ciddi pay sahibi olacak kişidir.








  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
VELİLER DE DERS ALACAK
HENÜZ BEKLENTİ DÜZEYİNDE
ÖĞRENME VE AİLENİN TUTUMU
KURGULANMIŞ, KESİN GÖRÜŞLER
İYİ BAKICI NELERİ BİLMELİ?
SİZ NELERİ BİLMELİSİNİZ!
ANNE-BABALIK UCUZ OLMAMALI
BOZUK AİLE TEHDİDİ
ÇOCUKLARDA ÖZSAYGIYI ÖLÇMEK
ÖZGÜR BİREY OLACAKSA...
AŞIRI KONTROLLÜ MÜSÜNÜZ?
ÇOCUĞUNUZ NASIL ETKİLENİR?
HAMİLELİKTE 25. HAFTA
BEBEĞİNİZ HAREKETLENİYOR
ÇOCUKLARA ÖZEL EĞİTİM
REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZİ
BU DİYALOG SİZE TANIDIK MI?
ÇOCUĞUNUZ SİZİ DİNLİYOR MU?
KOCAMDAN NE ÖĞRENDİM?
AİLE: DELİLER ORTAMI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BAKICILIK SEKTÖRÜ
ÇOCUĞU BAKICIYLA TANI...
İYİ BAKICI NASIL OLUR?
İYİ BİR BAKICI
2012 YILINA DAMGA VURAN
KISA SAÇ MODELLERİ
YENİ YILDA DENEYİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :