Okunma Sayısı: 10242
CANLI YORUMLAR

ÇOCUĞUNUZUN DAVRANIŞLARI

Övgüler mi azarlar mı?Yetişkinler gibi çocuklar da sevildiklerini, bir yere ait olduklarını hissetmek ister. Ancak biz farklı bir birey olduğumuzun bilincindeyken, küçük bir çocuk benmerkezcidir; kendisinin sizin dünyanızın merkezinde, sizin de onun dünyasının merkezinde olduğunuza inanır. İlk yaşlarda özsaygısı anne babasından gördüğü ilginin düzeyi ve niteliğiyle oluşur.

Sonuçta küçük çocuklar dikkat çekmeye çalışır. Kendilerini daha güvende hissettikleri, kişiliklerini daha da güçlendirdiği için ilginizi çekmeyi severler. Çok küçük yaşlardan itibaren hangi davranışlarıyla dikkatinizi çektiklerini öğrenirler; artık bu her neyse, onu daha fazla görmeye başlarsınız! Daha açık ifade edecek olursak, çocuğunuza o "iyi" davrandığında gösterdiğiniz ilgi, "kötü" davrandığında gösterdiğiniz ilgiden daha fazla olursa kötü davranıştan çok, iyi davranış görürsünüz. Ama övgüleriniz az, azarlarınız çoksa çocuğunuz bu duruma yaramaz davranışlarını artırarak cevap verebilir; çünkü fark edilmesini sağlayan şey yaramazlığıdır.

Ailede bir uyumsuzluk ve mutsuzluk varsa, çocuğunuzun bu davranışları daha karmaşık bir hal alır. Çocuklar genellikle evdeki sorunlara kendilerinin sebep olduğuna ve doğal olarak da bu sorunları kendilerinin çözebileceğine inanırlar. Sorunları yapıcı bir biçimde çözemeseler de dikkatinizi çekmeyi başaracaklardır ki bu da istedikleri bir sonuçtur. 
 

"Asıl önemli olan sorunların nasıl çözüleceği değil, bu sorunların neden var olduğunu anlamaktır".
 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BAŞARININ SIRRI:ÖNCE SAĞLIK
KONTROLLERİ İHMAL ETMEYİN
KOKULU MALZEMELERE YASAK
BAKANLIK GENELGE YAYIMLADI
OKULA GİTMEK İSTEMEZSE!!!
VELİLER TEDİRGİN
OKUL OLGUNLUĞUNA ERİŞTİ Mİ?
BİREYSEL FARKLILIK ETKİLİ
OKUL ÇAĞINDA SAĞLIKLI
NELER YAPMAK GEREKİYOR?
TATİL BİTTİ OKUL AÇILIYOR!
YİNE ÖDEV FASLI BAŞLIYOR...
OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİYOR
ZORBALIK NEDİR?
AKRAN ZORBALIĞI
HARÇLAR KALKIYOR
ÖĞRENCİLERE MÜJDE

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
Nurcan Yılmaz
Cevapla Nurcan Yılmaz
30.06.2011 16:23:45
"Asıl önemli olan sorunların nasıl çözüleceği değil, bu sorunların neden var olduğunu anlamaktır". Sorun oluşumu nedenleri bilinip, önlem alınması en doğrusu.... Bunu başarabilmek ümidi ile...
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
HASTALIK SEZONU AÇILDI
SOSYAL MEDYA AĞIR ELE...
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE
SINAV ÖNCESİ RAPOR KRİZİ
HAMİLELERİN YENİ MODASI
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :