Okunma Sayısı: 8978
CANLI YORUMLAR

GENİTAL AĞRILARINIZ VARSA

Asla boşvermeyin!

Bıçak saplanır gibi ağrılar, dayanılmaz yanma hissi, uyuşukluk, zonklama ve sık sık idrara gitme isteği… Genital bölge ağrıları, bütün cinsel hayatını olumsuz etkileyebilir. Oysa utanıp çekinmeden ve vakit kaybetmeden doktoruna başvurursan, çözümü son derece kolay… Memorial Şişli Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Dilek Erdoğru, genital ağrılar hakkında bilgi verdi.

 

Dünyada 20 milyon kadın, genital ağrılar nedeniyle cinsel yaşamdan keyif alamıyor. Genital bölgede çok farklı şekillerde ortaya çıkan ağrılar jinekolojik muayene ile belirlenemiyor ancak cinsel yaşamı neredeyse sona erdirerek, kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluklarına neden oluyor.

 

Genital bölgedeki ağrılar; genel ve lokal şekilde, çeşitli noktalarda kendini gösterir ve görülme şekli herkeste farklıdır. Bazı hastalarda başlangıçta idrar şikâyetleri (sık idrara gitme ve ağrılı idrar yapma) ile ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda ise ilk cinsel ilişki veya ilk tampon kullandığı andan itibaren ağrılar başlayabilir. Otururken, yürürken, hatta ayakta dururken bile ağrı çekebilirsin.

 

Cinsel Hayatı Olumsuz Etkiliyor

 

Genital ağrıların nedeni kesin olarak bilinmiyor; ancak mantar enfeksiyonları, 18 yaşından önce doğum kontrol hapı kullanmak, geçirilmiş bazı ameliyat ve enfeksiyonlar ya da genetik faktörler neden olabiliyor.

 

Genital bölgede dokunma ile ortaya çıkan ağrılar, cinsel yaşamı da olumsuz etkiler. Cinsel istekte azalma ve cinsellikten uzaklaşma, çiftler arasında önemli sorunlara neden olabilir. Bazı hastalar cinsel ilişki sırasında kendini sıktığı için, pelvik taban kasları sertleşerek kasılır ve bir kısırdöngü oluşur.

 

Yaşamını kabusa çevirebilen bu sorunun çözümü için, cinsel işlev bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir kadın doğum uzmanından vakit kaybetmeden yardım almalısın. Hastalık ne kadar geç teşhis edilirse tedavisi o kadar uzun ve zordur. Doktorun önce ağrı haritanı çıkarır, ağrını derecelendirir ve sonrasında sana özel tedavi yöntemleri uygular.

 

Tedavide merkezi sinir sistemini etkileyen ilaçlardan ve lokal kremlerden yararlanılır. Kronikleşen vakalarda ise aylık iğne tedavileri uygulanır. Doktorun bu tedavilerin yanı sıra, cinsel ilişki kaliteni arttıracak yöntemler hakkında da sana bilgi verecektir.

 

kaynak: Women's Health

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
MEVSİMSEL DEPRESYONLAR
DAHA ÇOK SONBAHARDA GÖRÜLÜR
UÇTUK, UÇTUK BAŞIMIZ AĞRIDI
ÇÖL TOZLARI KİMLERİ ETKİLER
ZİHİNLERİ SÜNGER GİBİ
UYURKEN BİLE ÖĞRENİYORLAR
ZAYIFSAN GÜZELSİN
KİŞİLERDE YEME BOZUKLUĞU
ERKEKLERİN GÖZDE OPERASYONU
LİPOSUCTİON OLABİLİR Mİ?
KADINLARDA BEL AĞRISI
RİSK GRUBUNDA MISINIZ?
BEBEKLER YANLIŞ BESLENİYOR
"GIDA PÜRELERİ YAPMAYIN"
HPV'den KORUNMAK MÜMKÜN
CİNSEL YOLLA BULAŞSA DA...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
REGL PREZERVATİF DEĞİLDİR!
KADINI SEKSTEN SOĞUTMAYIN
CİNSEL CHECK-UP
KADINLAR NASIL SEVER
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
YENİ YILDA DENEYİN
BAZILARI KASLI SEVER
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :