Okunma Sayısı: 8116
CANLI YORUMLAR

GENİTAL AĞRILARINIZ VARSA

Asla boşvermeyin!

Bıçak saplanır gibi ağrılar, dayanılmaz yanma hissi, uyuşukluk, zonklama ve sık sık idrara gitme isteği… Genital bölge ağrıları, bütün cinsel hayatını olumsuz etkileyebilir. Oysa utanıp çekinmeden ve vakit kaybetmeden doktoruna başvurursan, çözümü son derece kolay… Memorial Şişli Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Dilek Erdoğru, genital ağrılar hakkında bilgi verdi.

 

Dünyada 20 milyon kadın, genital ağrılar nedeniyle cinsel yaşamdan keyif alamıyor. Genital bölgede çok farklı şekillerde ortaya çıkan ağrılar jinekolojik muayene ile belirlenemiyor ancak cinsel yaşamı neredeyse sona erdirerek, kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluklarına neden oluyor.

 

Genital bölgedeki ağrılar; genel ve lokal şekilde, çeşitli noktalarda kendini gösterir ve görülme şekli herkeste farklıdır. Bazı hastalarda başlangıçta idrar şikâyetleri (sık idrara gitme ve ağrılı idrar yapma) ile ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda ise ilk cinsel ilişki veya ilk tampon kullandığı andan itibaren ağrılar başlayabilir. Otururken, yürürken, hatta ayakta dururken bile ağrı çekebilirsin.

 

Cinsel Hayatı Olumsuz Etkiliyor

 

Genital ağrıların nedeni kesin olarak bilinmiyor; ancak mantar enfeksiyonları, 18 yaşından önce doğum kontrol hapı kullanmak, geçirilmiş bazı ameliyat ve enfeksiyonlar ya da genetik faktörler neden olabiliyor.

 

Genital bölgede dokunma ile ortaya çıkan ağrılar, cinsel yaşamı da olumsuz etkiler. Cinsel istekte azalma ve cinsellikten uzaklaşma, çiftler arasında önemli sorunlara neden olabilir. Bazı hastalar cinsel ilişki sırasında kendini sıktığı için, pelvik taban kasları sertleşerek kasılır ve bir kısırdöngü oluşur.

 

Yaşamını kabusa çevirebilen bu sorunun çözümü için, cinsel işlev bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir kadın doğum uzmanından vakit kaybetmeden yardım almalısın. Hastalık ne kadar geç teşhis edilirse tedavisi o kadar uzun ve zordur. Doktorun önce ağrı haritanı çıkarır, ağrını derecelendirir ve sonrasında sana özel tedavi yöntemleri uygular.

 

Tedavide merkezi sinir sistemini etkileyen ilaçlardan ve lokal kremlerden yararlanılır. Kronikleşen vakalarda ise aylık iğne tedavileri uygulanır. Doktorun bu tedavilerin yanı sıra, cinsel ilişki kaliteni arttıracak yöntemler hakkında da sana bilgi verecektir.

 

kaynak: Women's Health

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
VEREM ETMEYİN
HEM ÇEVRENİZİ HEM KENDİNİZİ
TÜKETİM ÇILGINLIĞI ESARETİ
DOYUMSUZLUKLA BİRLEŞİNCE!!!
PROTEZ GÖĞÜS TAKILDI
SAĞLIK DURUMU İYİ
ZAYIFLAMA ÜRÜNLERİ KORKUTTU
NASIL OLSA ERGENLİKTE UZAR
YANLIŞ BİR YAKLAŞIM
YANIBAŞINIZDAKİ TEHLİKE
NEFES ALIŞA DİKKAT
ERTESİ GÜN HAPI YANILTMASIN
DOĞUM KONTROLÜ DEĞİL...
TATİLİNİZ UÇAKTA BİTMESİN
BASINÇ SİZİ ESİR ALMASIN
GÜNEŞ LEKELERİNDEN KURTULUN
UZMANLAR NE ÖNERİYOR?
İKİZLERE UYKU TERBİYESİ
VARDIR BUNUN DA BİR YOLU...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KADINLARDA CİNSEL FİZ...
DİYABET VE CİNSEL SAĞLIK
CİNSELLİKLE İLGİLİ SORULAR
VAJİNAL AKINTI
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
EN İYİ YAZ KOKULARI
OJENİZ NE RENK OLSUN
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :