Okunma Sayısı: 9236
CANLI YORUMLAR

GENİTAL AĞRILARINIZ VARSA

Asla boşvermeyin!

Bıçak saplanır gibi ağrılar, dayanılmaz yanma hissi, uyuşukluk, zonklama ve sık sık idrara gitme isteği… Genital bölge ağrıları, bütün cinsel hayatını olumsuz etkileyebilir. Oysa utanıp çekinmeden ve vakit kaybetmeden doktoruna başvurursan, çözümü son derece kolay… Memorial Şişli Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Dilek Erdoğru, genital ağrılar hakkında bilgi verdi.

 

Dünyada 20 milyon kadın, genital ağrılar nedeniyle cinsel yaşamdan keyif alamıyor. Genital bölgede çok farklı şekillerde ortaya çıkan ağrılar jinekolojik muayene ile belirlenemiyor ancak cinsel yaşamı neredeyse sona erdirerek, kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluklarına neden oluyor.

 

Genital bölgedeki ağrılar; genel ve lokal şekilde, çeşitli noktalarda kendini gösterir ve görülme şekli herkeste farklıdır. Bazı hastalarda başlangıçta idrar şikâyetleri (sık idrara gitme ve ağrılı idrar yapma) ile ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda ise ilk cinsel ilişki veya ilk tampon kullandığı andan itibaren ağrılar başlayabilir. Otururken, yürürken, hatta ayakta dururken bile ağrı çekebilirsin.

 

Cinsel Hayatı Olumsuz Etkiliyor

 

Genital ağrıların nedeni kesin olarak bilinmiyor; ancak mantar enfeksiyonları, 18 yaşından önce doğum kontrol hapı kullanmak, geçirilmiş bazı ameliyat ve enfeksiyonlar ya da genetik faktörler neden olabiliyor.

 

Genital bölgede dokunma ile ortaya çıkan ağrılar, cinsel yaşamı da olumsuz etkiler. Cinsel istekte azalma ve cinsellikten uzaklaşma, çiftler arasında önemli sorunlara neden olabilir. Bazı hastalar cinsel ilişki sırasında kendini sıktığı için, pelvik taban kasları sertleşerek kasılır ve bir kısırdöngü oluşur.

 

Yaşamını kabusa çevirebilen bu sorunun çözümü için, cinsel işlev bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir kadın doğum uzmanından vakit kaybetmeden yardım almalısın. Hastalık ne kadar geç teşhis edilirse tedavisi o kadar uzun ve zordur. Doktorun önce ağrı haritanı çıkarır, ağrını derecelendirir ve sonrasında sana özel tedavi yöntemleri uygular.

 

Tedavide merkezi sinir sistemini etkileyen ilaçlardan ve lokal kremlerden yararlanılır. Kronikleşen vakalarda ise aylık iğne tedavileri uygulanır. Doktorun bu tedavilerin yanı sıra, cinsel ilişki kaliteni arttıracak yöntemler hakkında da sana bilgi verecektir.

 

kaynak: Women's Health

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ANNELİK ESTETİĞİ DE NESİ?
HAMİLELİK ÖNCESİNE DÖNÜŞ MÜ
OKUL BAŞARISINDA GÖZ ETKİSİ
BAŞARIYI DÜŞÜREN SORUNLAR
AZI KARAR ÇOĞU ZARAR
AŞIRIYA KAÇMAYIN
SAĞLIKLI, BAKIMLI VE GÜZEL
YAPILACAKLAR LİSTESİ
LOHUSALIKTA SOLUNUM,DOLAŞIM
BAYILMA HİSSİ VE TANSİYON
BENLER TEHLİKELİ Mİ?
RİSK ALTINDA OLABİLİRSİNİZ
TRENDLERE KAPILMAYIN
SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN
BASİT UNUTKANLIKLAR
HASTALIK HABERCİSİ OLABİLİR
KANSEROJEN GIDALAR MEDYATİK
BİLİMSEL DEĞİL!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HPV KADIN HASTALIĞI MI?
SIRADA ERKEKLER VAR
GENİTAL SİĞİL
DİYABET VE CİNSEL SAĞLIK
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
ROBOT SEVGİLİLER
2013 BAROK DESENLERİN YILI
EN İYİ YAZ KOKULARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :