Okunma Sayısı: 8747
CANLI YORUMLAR

GENİTAL AĞRILARINIZ VARSA

Asla boşvermeyin!

Bıçak saplanır gibi ağrılar, dayanılmaz yanma hissi, uyuşukluk, zonklama ve sık sık idrara gitme isteği… Genital bölge ağrıları, bütün cinsel hayatını olumsuz etkileyebilir. Oysa utanıp çekinmeden ve vakit kaybetmeden doktoruna başvurursan, çözümü son derece kolay… Memorial Şişli Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Dilek Erdoğru, genital ağrılar hakkında bilgi verdi.

 

Dünyada 20 milyon kadın, genital ağrılar nedeniyle cinsel yaşamdan keyif alamıyor. Genital bölgede çok farklı şekillerde ortaya çıkan ağrılar jinekolojik muayene ile belirlenemiyor ancak cinsel yaşamı neredeyse sona erdirerek, kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluklarına neden oluyor.

 

Genital bölgedeki ağrılar; genel ve lokal şekilde, çeşitli noktalarda kendini gösterir ve görülme şekli herkeste farklıdır. Bazı hastalarda başlangıçta idrar şikâyetleri (sık idrara gitme ve ağrılı idrar yapma) ile ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda ise ilk cinsel ilişki veya ilk tampon kullandığı andan itibaren ağrılar başlayabilir. Otururken, yürürken, hatta ayakta dururken bile ağrı çekebilirsin.

 

Cinsel Hayatı Olumsuz Etkiliyor

 

Genital ağrıların nedeni kesin olarak bilinmiyor; ancak mantar enfeksiyonları, 18 yaşından önce doğum kontrol hapı kullanmak, geçirilmiş bazı ameliyat ve enfeksiyonlar ya da genetik faktörler neden olabiliyor.

 

Genital bölgede dokunma ile ortaya çıkan ağrılar, cinsel yaşamı da olumsuz etkiler. Cinsel istekte azalma ve cinsellikten uzaklaşma, çiftler arasında önemli sorunlara neden olabilir. Bazı hastalar cinsel ilişki sırasında kendini sıktığı için, pelvik taban kasları sertleşerek kasılır ve bir kısırdöngü oluşur.

 

Yaşamını kabusa çevirebilen bu sorunun çözümü için, cinsel işlev bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir kadın doğum uzmanından vakit kaybetmeden yardım almalısın. Hastalık ne kadar geç teşhis edilirse tedavisi o kadar uzun ve zordur. Doktorun önce ağrı haritanı çıkarır, ağrını derecelendirir ve sonrasında sana özel tedavi yöntemleri uygular.

 

Tedavide merkezi sinir sistemini etkileyen ilaçlardan ve lokal kremlerden yararlanılır. Kronikleşen vakalarda ise aylık iğne tedavileri uygulanır. Doktorun bu tedavilerin yanı sıra, cinsel ilişki kaliteni arttıracak yöntemler hakkında da sana bilgi verecektir.

 

kaynak: Women's Health

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ORGANİK ÜRÜNLER SAĞLIKLI MI
NE KADAR GÜVENİLİR
SORUN SİZ DE OLMAYABİLİR
KİTAP OKURSAM UYKUM GELİR
DEMEYİN, UYKUNUZ KAÇABİLİR!
İPLER ONUN ELİNDE!
ERGENLİKTE SAĞLIK İŞLEMLERİ
İŞİNİZİ SEVİYOR MUSUNUZ?
O HALDE DİKKATLİ OLUN
EGZERSİZDE SUYUN GÜCÜ
NAM-I DİĞER "AQUA TERAPİ"
KADINI SEKSTEN SOĞUTMAYIN
ERKEKLER DİKKAT!
DOĞUM KONTROLÜNDE DEVRİM
SPERM AZALTMA YÖNTEMİ
5 YIL İÇİNDE TARİH OLUYOR
ÇÜRÜKLERDEN KURTULUYORUZ
ERKEN DOĞUM TEHLİKESİ
HASTALIK RİSKİ DAHA FAZLA

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
TÜRKLERİN SEKS HARİTASI
SPOR ORGAZMI KOLAYLAŞTIRIR
BU REÇETEYİ Bİ GÖZ ATIN
REGL PREZERVATİF DEĞİLDİR!
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :