Okunma Sayısı: 10103
CANLI YORUMLAR

İZZET ÇAPA SORMAMIŞ AMA

Biz soralım!

Kendiyle çelişmek üzerine bir yazı kaleme alacak olsam, bu hafta sonu Habertürk Gazetesi'nin ekinde okuduğum İzzet Çapa röportajını haber görseli olarak kullanırdım. Çünkü, “Psikanalizin anası” olarak sunulan Prof. Dr. Bengisu Semerci, sadece kendiyle çelişmekle kalmayıp, bunu bir de; “Ben bunu yaparım ve siz buna uyanamayacak kadar salaksınız” dercesine, önümüze koyarak 10 üzerinden 10 puanla psikanalizin anası olamasa da yarası olduğunu Türk halkına ispatladı.

Röportajının başında soruya verdiği cevabı şöyle görüyoruz;

“Ötekileştirme dedikleri böyle mi oluyor?

Gerginlik anlarında; insanlar duygu ve düşüncelerini düzgün sunamadıkları zaman, en iyi yöntem karşı tarafı reddetmektir. Onun dediği yanlış, benimkiyse doğru...”

Ve röportajın ilerleyen kısmında şöyle bir şeye şahit oluyoruz;

“Sosyal medya diyelim!

Sosyal medyayı en aktif biçimde kullanan ülkelerden biriyiz. Son verilere göre Facebook'ta 7. sıradaymışız.

Bunun psikolojik nedenleri?

Sosyal medyayı en çok 2 grup kullanır. İlki narsistler. Bu gruptakilerin amacı kendilerini daha çok tanıtmak ve anlatmaktır. Bir de içe dönük insanlar var sosyal medyayı sık kullanan. Onlar da yüz yüze görüşmeleri başarıyla yapamayan ama sosyal medya vasıtasıyla, daha rahat iletişim kurabilen bireylerdir.

Bir de isimlerini saklayan, 'tebdil-i karakter' kullanıcılar var...

Gerçek kimlikleriyle söylemeye cesaret edemediklerini takma bir isim altında sansürsüz, biraz da yüzsüzce ortaya koyabilmek, o şahısların amacı. İlgi çekmek de var tabi.

Ama bakıyorum da çoğu, takipçileri yüz bini geçince gerçek kimliklerini açıklayıveriyor birdenbire..

Asıl amaç alkışlanmak, tanınmak. İzleyici olmadan alkış da olmaz. Takipçi sayınızı arttırmak için her şeyi yapıyorsunuz. O sayı belli bir yere gelince, egonuz iyice kabarıyor, narsizm artıyor.

Egonun, çekingenlikten narsizme yatay geçişi...

Evet ama tıpkı televizyondaki anlık kahramanlar durumuna düşebiliyorlar sonunda. Çünkü kimliklerini ortaya koyduktan sonra, izleyici kitlesi kaybolabilir. İsmini açıklayıp daha önceki performansını devam ettirebilen pek yok.”

Ben İzzet Çapa’nın yerinde olsam sorardım, “Peki siz, şimdi sosyal medya kullanıcılarını hem ötekileştirmiş hem kategorize etmiş olmuyor musunuz?”

Mesele asosyal medya kullanıcıları, kendilerine konulmuş etiketler ya da herhangi bir grubun savunmasını yapmak değil. Bunu güzel anlayalım. Mesele, bunu ötekileştirmek noktasında ahkam kesen birinin, 3 dakika arayla ötekileştirme konusundaki aymazlığına dikkat çekmek.

Bunun bir fikir değil, magazin yazısı olabilmesi için Prof. Dr. Bengisu Semerci’nin en az bir mayokinili fotoğrafının basına yansımış olması gerekirdi, bulamadım…

Bu sebeple, ikinci en iyiyle ya da daha anlaşılır bir dil kullanalım; B planıyla yazıyı magazinselleştirmeye çalışalım. Özetle, “Semerci çakalım!”

Ayıpladığımız şeyleri yapmıyoruz annecim!

Ya da yapacaksak biri bize, “Psikanalizin anası” dediğinde en azından, “Yok canım” falan diyoruz sahteden de olsa…

Az bişi tevazu ve kendini bilmek herkese iyi gelir…

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
İNSAN DEĞİLİZ!
HİÇBİRİMİZ...
MUHTEŞEM FİRUZE GÖBEK DANSI
SEKSİ DANS DEYİNCE...
TÜRK ANNESİ ONA ÖZENİYORMUŞ
ON NUMARA PR ÇALIŞMASI
ONUR TORAMAN'IN RÖPORTAJI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
EROTİK SERMAYENİZİ KU...
FUTBOLDA ŞİKE
HAKKIMIZDA NE PLANLIY...
KADIN HOŞ AMA FRİKİK KÖTÜ
İLGİLİ VİDEOLAR
HAYAT DEDİĞİN NEDİR?
OJENİZ NE RENK OLSUN
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
YAŞLANMAK GÜZELDİR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :