Okunma Sayısı: 6615
CANLI YORUMLAR

LOHUSALIKTA CİNSELLİK

Zararlı mı faydalı mı?

Doğum sonrası cinsellik için genel görüş, lohusalık dönemi olan doğum sonrası ilk 6 hafta boyunca sağlık nedenleri başta olmak üzere birçok faktör göz önüne alındığında cinsel ilişkiden sakınılması öneriliyor.

Lohusalık döneminde seks için kendilerini yeterince hazır hisseden çiftler sağlık durumlarını jinekologları ile görüşerek uygun olduğu takdirde biraz daha erken cinsel yaşama dönebiliyor.

Doğum sonrası cinsellikte ne gibi sorunlar olabilir?

Doğum sonrası cinsel ilişkide ağrı (disparoni) en sık karşılaşılan şikayetlerden biri olarak gösteriliyor.

Bu sorundan yakınan kadınlar, acının verdiği korkuyla ilişki kurmaktan kaçınmakta hatta ağrının çok şiddetli olması, vajinismusa bile yol açabildiği belirtiliyor. Doğum sonrasında gelişen ağrılı cinsel ilişkinin  en önemli nedeni ise doğum yapan kadının sağlığına tam olarak kavuşmadan cinsel ilişkiye girilmesi, lohusalık döneminin bitmesinin beklenmemesi olarak gösteriliyor.

 Diğer bir neden ise cinsel isteksizlik sorunu yaşayan kadınlar ilişki sırasında uyarılma sorunu yaşadıkları için, vajinal bölgelerinde yeterli ıslanma oluşmaması ve kuruluk olması olarak ifade ediliyor. Vajinadaki kuruluk da ağrılı cinsel birleşmeye yol açıyor. Bunun sonucunda cinsel isteksizlik daha da şiddetleniyor ve böylece bir kısır döngü oluşabiliyor.

Normal doğum yapmış kadınlarda ise görülen sık sebeplerden biri, doğum kesisi (epizyo) bölgesindeki hassasiyet, o bölgede oluşmuş bir enfeksiyon veya dikişlerin doğru bir şekilde iyileşmemesi olarak gösteriliyor. Bu gibi şikayetleri bulunan kadınlar, doğum muayenesinden sonra önerilecek ilaçlar ve  kayganlaştırıcı jeller kullanabileceği belirtiliyor.

Doğum şekli cinsel hayatı etkileyebilir mi?

Evet etkileyebilir. Gebelikle doğum şekli, cinsel hayatı bir şekilde geçici olarak olumsuz etkileyebiliyor. Normal doğum sonrası cinsel ilişkide ağrı (disparoni) şikayeti, sezeryan ile doğum yapmış hastalara göre daha sık görüldüğü biliniyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DOĞUM SONRASI SAÇ DÖKÜLMESİ
ENDİŞE ETMEK GEREKİR Mİ?
ÇOCUK DOĞDU, ŞİMDİ SPOR!
KARINLAR BİRAZ ÇALIŞSIN...
LOHUSALIK SİZİ ESİR ALMASIN
KOLAY ATLATMANIN 10 YOLU
LOHUSALIKTA SAÇ KAYBI
NEDİR? NEDEN OLUR?
ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMAK İÇİN
NELER YAPABİLİRSİNİZ?
ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMAK İÇİN
NELER YAPABİLİRSİNİZ?
RAHİM KÜÇÜLMESİ
DOĞUM SONRASI 6 HAFTA

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
LOHUSALIKTA SAÇ KAYBI
LOHUSALIKTA VÜCUT ISISI
LOHUSALIKTA CİNSELLİK
DOĞUM SONRASI
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :