Okunma Sayısı: 9096
CANLI YORUMLAR

PRP TEDAVİSİ NEDİR?

Daha canlı bir cilt için

Her gün gelişen teknoloji sayesinde güzel kalmak, kusursuz bir cilde kavuşmak artık çok daha kolay…

İleri teknolojinin kullanıldığı yöntemler de daha güzel görünmek ya da hastalıkların olumsuz izlerini vücutlarından silmek isteyenlerin emrinde. Bunlardan biri de ‘PRP’.  Bu yöntemde hastanın kendi kanı ayrıştırılarak elde edilen trombositler sorunlu bölgelere enjekte ediliyor ve istenilmeyen kötü görüntü geride kalıyor.

‘Platelet Rich Plazma’, bilinen adıyla ‘PRP’ tedavisi’yle kırışıklıklarda, sivilce izlerinde, güneş lekelerinde ve saç dökülmesini durdurmada yüz güldüren sonuçlar alınıyor.

Estetik Ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr Erol Kışlaoğlu, hastaların sıkça uygulattığı‘PRP’ yöntemini anlatıyor.

PRP nedir?

“PRP, ‘Trombositten zengin plazma’ anlamına geliyor. Trombositler, doku iyileşmesinde ve kanın pıhtılaşmasında önemli rolü bulunan kan hücreleridir. Önemli protein ürünleri ve bağ dokusu faktörleri içerir. Yaralanmış bir bölgeye enjekte edildiğinde, hızla iyileşme sürecini başlatarak doku yenilenmesini uyardıkları görülmüştür. Bu tedavi sayesinde cilt lekelerinin hafifletilmesi, sivilcelerle izlerinin giderilmesi, cildin daha gergin, canlı ve parlak görünmesi sağlanabiliyor.”

Nasıl uygulanıyor?

“Hastanın kendi kanı steril bir ortamda alınıyor. Özel bir santrifüj cihazında yüksek hızda ve belli sürelerde döndürülüyor. Santrifüj edilen kan, bazı ayraçlar sayesinde ayrıştırılıyor. Kanın alyuvarlar ve akyuvarlar gibi şekilli elemanları dibe çökerken, Trombositten zengin bölümü ayrıştırılıyor. Trombositten zengin bu plazma özel bir işlemle alınıyor ve tedavi edilecek bölgeye mikroenjeksiyonlar yoluyla enjekte ediliyor. İşlem yaklaşık 30 dakika sürüyor ve hasta evine gidiyor.”

Hangi bölgelere uygulanıyor?

“Sorunlu olan herhangi bir bölgeye uygulanabiliyor. Genel olarak yüze, boyuna, dekolteye, el ve ayak üstü gibi alanlara uygulanıyor. Kullanılan ayraçlara bağlı olarak, ‘plazmajel’ adını verdiğimiz yoğun kıvamlı, dolgu maddesi gibi kullanılabilecek bir yapı da elde edilebiliyor.”

İlk etkiler ne zaman ortaya çıkıyor?

“Uygulamadan yaklaşık üç - dört hafta sonra ilk etkileri fark edilmeye başlanıyor.”

PRP’nin yan etkileri var mı?

“Enjekte edilen karışım, hastanın kendi kanıyla hazırlandığı için alerji riski yok. Sadece işlem sırasında kızarıklık meydana gelebiliyor ve bu da birkaç saat sonra tamamen geçiyor.

Tedavi ne kadar zamanda tamamlanıyor?

“Kişinin ihtiyacına göre ayda bir kez olmak üzere üç - dört oturumda tamamlanıyor. Altı ile 12 ay sonra tekrarlanması gerekiyor.”

Bu tedavide nelere dikkat edilmeli?

“Bu tedavide kullanılan uygulama kitleri farklılık taşır. Bunların hastanın önünde açılıp hazırlanması önemlidir. Hastadan kan alıp, santrifüjden geçirmek ve enjekte etmek PRP tedavisi değildir. PRP’nin en önemli katkısı, enjekte edildiği bölgede kanlanmayı artırması ve yara iyileşmesi süreçlerini uyarmasıdır. Bu sayede spor hekimliğinde, yumuşak doku yaralanmalarında, kas kopmalarında ya da ortopedi ve travmatolojideki kırıklarda, hasarın beklenen doğal süreçlerden daha erken giderilme şansı bulunuyor. Yakın gelecekte bu süreçlerin bugün düşünemeyeceğimiz kadar
erken olabilmesi ön görülüyor.”


  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DOĞUM SONRASI YENİLENİN
İŞTE FORMÜLÜ
ETKİLEYİCİ BİR GÜLÜŞ
SİZİN DE OLABİLİR
KIRIŞIKLIKLAR KORKUTMASIN
İYİLEŞME İÇİN ÖNERİLER
AYRIK VE KIRIK DİŞLER
LAMİNA TEDAVİSİ
BOTOKS MU?
BOTOKS MU DOPİNG Mİ???
KEPÇE KULAK
20 DAKİKADA DEĞİŞİYOR
AŞILAMA YÖNTEMİ İLE
DOĞAL BURUN ESTETİĞİ
İĞNESİZ GENÇLEŞME
DAHA GENÇ DAHA GÜZEL
SANAL AMELİYAT
KARARSIZ HASTAYA KOLAYLIK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ZELTIQ SOĞUK LİPOLİZ
YAPTIRMASA DAHA İYİ!
DÖVME, LEKE CİLTTE NE...
KEPÇE KULAK
İLGİLİ VİDEOLAR
GENİTAL ESTETİK
DOĞUM SONRASI MEME ESTETİĞİ
BURUN ESTETİĞİ
GÖZ ÇEVRESİ ESTETİĞİ
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
2013 BAROK DESENLERİN YILI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :