Okunma Sayısı: 9981
CANLI YORUMLAR

UYKUYA DİRENMESİ

Okul başarısını etkiler

Çocuğunuz okula başladığında, mevcut banyo, yatmaya hazırlanma, diş fırçalama, masal okuma, sarılma ve "iyi geceler" rutini yine devam etmelidir. Bir noktada bu rutine günün nasıl geçtiğine dair kısa bir sohbeti de ekleyebilirsiniz. Yoğun geçen hayat içinde durup da çocuğunuzu gerçekten dinleme konusundaki tek fırsatınız bu olabilir.

Çocuğunuzun belli bir saatte yatması, her gece o saatte uykulu olacağı anlamına gelmez. Bazen çocuğunuzun rutin uyku saatinde uyumaya hazır olmadığını hissederseniz, ona ışıkları kapatmadan önce bir 10 dakika daha verebilirsiniz. Bu şekilde uykusu gelene dek müzik dinleyebilir ya da kitap okuyabilir. Ancak odasına bir televizyon ya da oyun konsolu koymayı düşünmeyin, çünkü bunlar onu daha çok harekete geçirip, uyumasını engelleyecektir.

Araştırmalar, iyi bir uykunun önemli olduğunu kanıtlamış, iyi uymanın okul yaşamında başarılı olmakla ilişkili olduğunu göstermiştir. Okul dönemindeki bir çocuğu her sahah uyandırmak, hele ki derin bir uykudan uyandırmak gerekiyorsa, gün içerisinde çocuk genellikle uykulu oluyorsa, bu durum çocuğun uykusunu alamadığı anlamına gelir.

Okul çağındaki çocuğunuz uyumaya direniyorsa, bu durumun şunlarla ilgili olup olmadığını değerlendirin:

  • Yatma vakti uygun mu?
  • Televizyon
  • Stres ve okuldaki problemler

Uykuya direnmeyi aşmak için,

  • Tutarlı bir yatma saati belirleyin.Yatma vaktine az kaldığını, bu sürede neler yapması gerektiğini hatırlatın.
  • Çocuğunuzun sakinleşmesini sağlayacak bir yatma merasimi oluşturun ve her gece yatmadan önce sırasıyla bu rutini uygulayın.
  • Yatma merasimi bittiğinde çocuğunuzun odasında kalması, dışarı çıkmaması ve sizi rahatsız etmemesi gerektiğini açıkça ortaya koyun.

Çocuğunuzun uykusunun gelmediği zamanlarda, kendisini uyumaya hazır hissedene kadar odasında oyuncakları ile oynayarak ya da kitap okuyarak vakit geçirmesine izin verin ancak bu süreçte ona eşlik etmeyeceğinizi ve sizi bunun için çağırmamasını da belirtin.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
GECE AĞIRLAŞAN HASTALIKLAR
NASIL MÜDAHALE EDİLEBİLİR?
BIRAKIN, SEÇİM YAPSIN
ONUNLA GURUR DUYMAYALIM MI?
OKUL FOBİSİNE DİKKAT
TEMBEL ÇOCUKLAR DEĞİL
LYS GİRİŞ VİZESİ İNTERNETTE
POSTAYLA GELMEYECEK...
İYİ BAKICI NASIL OLUR?
ÇOCUKLARI SEVMELİ
ŞİDDETE MARUZ KALIYORSA
GÖREVİNİZ BUNU ÇÖZMEK
ÇOCUKLARA BİLİNÇLİ GIDA
OYUNLARLA ÖĞRETİLECEK
NE KADAR YAĞ FAZLA SAYILIR?
ÇOCUĞUNUZ İÇİN BİLİN...
AİLE İÇİ MEVZULAR
KONUŞULMAYAN KURALLARINIZ
ÇALIŞMA GÜNÜ MÜ
YOKSA OYUN GÜNÜ MÜ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUĞUM OKULA HAZIR MI?
İLKOKULDA MİNİĞİNİZE ...
TERCİHE BIRAKILMAYACAK
ASIL MARATON ŞİMDİ BA...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :