Okunma Sayısı: 10342
CANLI YORUMLAR

UYKUYA DİRENMESİ

Okul başarısını etkiler

Çocuğunuz okula başladığında, mevcut banyo, yatmaya hazırlanma, diş fırçalama, masal okuma, sarılma ve "iyi geceler" rutini yine devam etmelidir. Bir noktada bu rutine günün nasıl geçtiğine dair kısa bir sohbeti de ekleyebilirsiniz. Yoğun geçen hayat içinde durup da çocuğunuzu gerçekten dinleme konusundaki tek fırsatınız bu olabilir.

Çocuğunuzun belli bir saatte yatması, her gece o saatte uykulu olacağı anlamına gelmez. Bazen çocuğunuzun rutin uyku saatinde uyumaya hazır olmadığını hissederseniz, ona ışıkları kapatmadan önce bir 10 dakika daha verebilirsiniz. Bu şekilde uykusu gelene dek müzik dinleyebilir ya da kitap okuyabilir. Ancak odasına bir televizyon ya da oyun konsolu koymayı düşünmeyin, çünkü bunlar onu daha çok harekete geçirip, uyumasını engelleyecektir.

Araştırmalar, iyi bir uykunun önemli olduğunu kanıtlamış, iyi uymanın okul yaşamında başarılı olmakla ilişkili olduğunu göstermiştir. Okul dönemindeki bir çocuğu her sahah uyandırmak, hele ki derin bir uykudan uyandırmak gerekiyorsa, gün içerisinde çocuk genellikle uykulu oluyorsa, bu durum çocuğun uykusunu alamadığı anlamına gelir.

Okul çağındaki çocuğunuz uyumaya direniyorsa, bu durumun şunlarla ilgili olup olmadığını değerlendirin:

  • Yatma vakti uygun mu?
  • Televizyon
  • Stres ve okuldaki problemler

Uykuya direnmeyi aşmak için,

  • Tutarlı bir yatma saati belirleyin.Yatma vaktine az kaldığını, bu sürede neler yapması gerektiğini hatırlatın.
  • Çocuğunuzun sakinleşmesini sağlayacak bir yatma merasimi oluşturun ve her gece yatmadan önce sırasıyla bu rutini uygulayın.
  • Yatma merasimi bittiğinde çocuğunuzun odasında kalması, dışarı çıkmaması ve sizi rahatsız etmemesi gerektiğini açıkça ortaya koyun.

Çocuğunuzun uykusunun gelmediği zamanlarda, kendisini uyumaya hazır hissedene kadar odasında oyuncakları ile oynayarak ya da kitap okuyarak vakit geçirmesine izin verin ancak bu süreçte ona eşlik etmeyeceğinizi ve sizi bunun için çağırmamasını da belirtin.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUĞUNUZU ARAÇ TUTUYORSA
BAZI ÖNLEMLER ALABİLİRSİNİZ
YEMEK VAKTİ ŞAHESERLERİ
ÇOCUKLARA YEMEK EĞLENCESİ!
ÇOCUKLARDA KAYIP VE YAS
NASIL YARDIMCI OLUNMALI?
ÇOCUĞUNUZ VE SORUNLARI
NE KADAR HABERDARSINIZ?
RESTORANA GİTTİK
ÇOCUĞUMUZU NASIL OYALARIZ?
BEBEK DOKUNAMADIĞINDA AĞLAR
ANNEYE ALIŞTIĞI İÇİN DEĞİL
ÇOCUĞUMLA MUTFAKTAYIZ
YEMEK PİŞİRİYORUZ!
ÇOCUKLARA HEDİYELER
23 NİSAN İNDİRİMLERİ...
DİŞLERİ Mİ ÇÜRÜYOR?
NASIL ENGELLERSİNİZ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUĞUNUZ VE SORUNLARI
A'DAN Z'YE YURTDIŞI E...
"ADALET VE HUKUK" DERSİ
OKUL BAŞARISI HER ŞEY Mİ?
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
KISA SAÇ MODELLERİ
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :