Okunma Sayısı: 10178
CANLI YORUMLAR

UYKUYA DİRENMESİ

Okul başarısını etkiler

Çocuğunuz okula başladığında, mevcut banyo, yatmaya hazırlanma, diş fırçalama, masal okuma, sarılma ve "iyi geceler" rutini yine devam etmelidir. Bir noktada bu rutine günün nasıl geçtiğine dair kısa bir sohbeti de ekleyebilirsiniz. Yoğun geçen hayat içinde durup da çocuğunuzu gerçekten dinleme konusundaki tek fırsatınız bu olabilir.

Çocuğunuzun belli bir saatte yatması, her gece o saatte uykulu olacağı anlamına gelmez. Bazen çocuğunuzun rutin uyku saatinde uyumaya hazır olmadığını hissederseniz, ona ışıkları kapatmadan önce bir 10 dakika daha verebilirsiniz. Bu şekilde uykusu gelene dek müzik dinleyebilir ya da kitap okuyabilir. Ancak odasına bir televizyon ya da oyun konsolu koymayı düşünmeyin, çünkü bunlar onu daha çok harekete geçirip, uyumasını engelleyecektir.

Araştırmalar, iyi bir uykunun önemli olduğunu kanıtlamış, iyi uymanın okul yaşamında başarılı olmakla ilişkili olduğunu göstermiştir. Okul dönemindeki bir çocuğu her sahah uyandırmak, hele ki derin bir uykudan uyandırmak gerekiyorsa, gün içerisinde çocuk genellikle uykulu oluyorsa, bu durum çocuğun uykusunu alamadığı anlamına gelir.

Okul çağındaki çocuğunuz uyumaya direniyorsa, bu durumun şunlarla ilgili olup olmadığını değerlendirin:

  • Yatma vakti uygun mu?
  • Televizyon
  • Stres ve okuldaki problemler

Uykuya direnmeyi aşmak için,

  • Tutarlı bir yatma saati belirleyin.Yatma vaktine az kaldığını, bu sürede neler yapması gerektiğini hatırlatın.
  • Çocuğunuzun sakinleşmesini sağlayacak bir yatma merasimi oluşturun ve her gece yatmadan önce sırasıyla bu rutini uygulayın.
  • Yatma merasimi bittiğinde çocuğunuzun odasında kalması, dışarı çıkmaması ve sizi rahatsız etmemesi gerektiğini açıkça ortaya koyun.

Çocuğunuzun uykusunun gelmediği zamanlarda, kendisini uyumaya hazır hissedene kadar odasında oyuncakları ile oynayarak ya da kitap okuyarak vakit geçirmesine izin verin ancak bu süreçte ona eşlik etmeyeceğinizi ve sizi bunun için çağırmamasını da belirtin.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLAR DISNEY GİYİYOR
ADİDAS'TAN RENKLİ İLKBAHAR
ONUN GELECEĞİNİ KARARTMAYIN
İLK GÖZ MUAYENESİ ÖNEMLİ
NE KADAR HAREKET EDİYOR
İLERİKİ YAŞLAR İÇİN ÖNEMLİ
FATİH PROJESİNE VERYANSIN
BAKICI MI BÜYÜKANNE Mİ?
BİLİYORUZ AKLINIZ EVDE
HAYAL KIRIKLIĞI VE KÜFÜR
ETKİLEMEK İÇİN Mİ YAPIYOR?
ÖĞRETME YÖNTEMLERİ
NELERDİR? NASILDIR?
VEJETARYEN EĞİLİMİ Mİ VAR?
ÇOCUĞUNUZLA YEMEK SEANSLARI
OKULA GİTMEK İSTEMEZSE!!!
VELİLER TEDİRGİN
ÇOCUK OBEZİTESİNE ÇÖZÜM
ÇÖZÜMÜ ÇOK KOLAY

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
EN GÜZEL KARNE HEDİYESİ?
BUGÜN KARNE GÜNÜ
ÇOCUĞUNUZLA OYNAYIN
40BİN ÖĞRETMENE EĞİTİM
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
TOPLAYIN
YAŞLANMAK GÜZELDİR
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :