Okunma Sayısı: 10050
CANLI YORUMLAR

UYKUYA DİRENMESİ

Okul başarısını etkiler

Çocuğunuz okula başladığında, mevcut banyo, yatmaya hazırlanma, diş fırçalama, masal okuma, sarılma ve "iyi geceler" rutini yine devam etmelidir. Bir noktada bu rutine günün nasıl geçtiğine dair kısa bir sohbeti de ekleyebilirsiniz. Yoğun geçen hayat içinde durup da çocuğunuzu gerçekten dinleme konusundaki tek fırsatınız bu olabilir.

Çocuğunuzun belli bir saatte yatması, her gece o saatte uykulu olacağı anlamına gelmez. Bazen çocuğunuzun rutin uyku saatinde uyumaya hazır olmadığını hissederseniz, ona ışıkları kapatmadan önce bir 10 dakika daha verebilirsiniz. Bu şekilde uykusu gelene dek müzik dinleyebilir ya da kitap okuyabilir. Ancak odasına bir televizyon ya da oyun konsolu koymayı düşünmeyin, çünkü bunlar onu daha çok harekete geçirip, uyumasını engelleyecektir.

Araştırmalar, iyi bir uykunun önemli olduğunu kanıtlamış, iyi uymanın okul yaşamında başarılı olmakla ilişkili olduğunu göstermiştir. Okul dönemindeki bir çocuğu her sahah uyandırmak, hele ki derin bir uykudan uyandırmak gerekiyorsa, gün içerisinde çocuk genellikle uykulu oluyorsa, bu durum çocuğun uykusunu alamadığı anlamına gelir.

Okul çağındaki çocuğunuz uyumaya direniyorsa, bu durumun şunlarla ilgili olup olmadığını değerlendirin:

  • Yatma vakti uygun mu?
  • Televizyon
  • Stres ve okuldaki problemler

Uykuya direnmeyi aşmak için,

  • Tutarlı bir yatma saati belirleyin.Yatma vaktine az kaldığını, bu sürede neler yapması gerektiğini hatırlatın.
  • Çocuğunuzun sakinleşmesini sağlayacak bir yatma merasimi oluşturun ve her gece yatmadan önce sırasıyla bu rutini uygulayın.
  • Yatma merasimi bittiğinde çocuğunuzun odasında kalması, dışarı çıkmaması ve sizi rahatsız etmemesi gerektiğini açıkça ortaya koyun.

Çocuğunuzun uykusunun gelmediği zamanlarda, kendisini uyumaya hazır hissedene kadar odasında oyuncakları ile oynayarak ya da kitap okuyarak vakit geçirmesine izin verin ancak bu süreçte ona eşlik etmeyeceğinizi ve sizi bunun için çağırmamasını da belirtin.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ABUR CUBUR VE ŞEKERLEMELER
YASAKLAMAK, "ÖZEL" DEMEKTİR
ŞİMDİ SİZ KÜÇÜK OLUN...
ANNE-BABANIZDA NE ARARDINIZ
KAHVALTI DEYİP GEÇMEYİN
BAŞARIDA BÜYÜK PAYI VAR
ÇOCUKLARDA LENS KULLANIMI
UYGUN YAŞ DÖNEMİ HANGİSİ
ÇOCUĞUNUZ HORLUYORSA DİKKAT
ARAŞTIRMA NE DİYOR?
ARKADAŞLARI DALGA GEÇİYORSA
GENÇLİKTE PROBLEM OLABİLİR
MODERN ÇOCUĞUN HASTALIKLARI
KORUDUĞUNUZ SANIYORSUNUZ!!!
KAHVALTIDA NE YEMELİ?
KANSIZLIK RİSKİNE DİKKAT
YAŞA GÖRE OYUNCAK SEÇİMİ
HANGİ YAŞTA, HANGİ OYUNCAK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ISRARCI ANNE-BABALAR
KARNE STRESİNE GİRMESİN
ÇOCUKTA YETERSİZLİK HİSSİ
"OKUL ÇANTAMDA NE OLSUN?"
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
2013 BAROK DESENLERİN YILI
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :