Okunma Sayısı: 7079
CANLI YORUMLAR

"ANNE BUGÜN İŞE GİTME"

Ne zaman istifa etmelisiniz

Çocuğu “anne gitme, bugün benimle kal” diye ağlarken, evden çıkıp kapıyı kapatmak ne kadar zor biliyoruz. Çalışan annenin hemen her sabah yaşadığı bu drama bir süre sonra depresyon, stres, sürekli pişmanlık, mutsuzluk olarak geri dönüyor ve bir bakıyorsunuz sizdeki bu değişiklikler yüzünden evliliğiniz de çatırdıyor. Çalışan annelerin çocukları anneleri yanında olsun ister. Siz ne yapacaksınız ve ne zaman gerçekten istifa etmeyi düşünmelisiniz? Size yardımcı olmaya çalışalım…

***

Anne babaların çocuklarıyla ilgilenmelerinin önündeki en yaygın engellerden biri hiç kuşkusuz iştir.

Birçok ailede, anne babalardan biri veya her ikisi birden çalışıyor. Araştırmalar, yaşamlarının ilk beş yılında anneleri tam zamanlı çalışan çocukların okul başarılarının daha düşük olabileceğini; ileride işsizlik sorunuyla karşılaşabileceklerini ve erken yetişkinlik dönemlerinde psikolojik sıkıntı çekebileceklerini gösteriyor. Bu tür durumlar kızlardan çok erkek çocuklarını etkilerken, yarı zamanlı çalışan annelerin çocuklarında da daha seyrek rastlanıyor. Bu elbette, anneler asla tam zamanlı çalışmamalıdır anlamına gelmemeli. Birçok ailede, annenin zaten başka şansı olmayabilir. Ancak çocuklar daha çok küçükken onlarla az vakit geçirmenin genellikle bir bedeli olduğu söylenebilir. Bu durumda,eğerbir çocuk sahibi olmayı ve tam zamanlı çalışmayı planlıyorsanız, dikkatli bir değerlendirme yapmaya ihtiyacınız olacak.

Öte yandan, beş yaşından önce bir kreşe ve yuvaya giden çocuklar, kendilerine güvenmeyi öğrenmekten başka yolları olmadığı için, genellikle sosyal olarak öz güvenli insanlar olurlar.

Eğerçalışan bir anne babaysanız ve işvereniniz de, ailenize zaman ayırmanıza izin vermeyecek sürelerde çalışmanız için size baskı uyguluyorsa bu konuda şunları yapabilirsiniz:

  • İşvereninizle konuşun. Sırtınızdaki zaman baskısını ve bunun aile yaşamınızı nasıl kötü bir şekilde etkilediğini ona anlatın. Günümüzde hepimiz uzun süreler boyunca çalışmak zorunda olmamıza rağmen, bazı işverenler aile yaşamıyla ilgili taleplere karşı daha sempatik yaklaşabilir.
  • Çalıştığınız şirketin esnek çalışma olanakları konusunda neler sunabileceğini araştırın. Esnek çalışma, aynı çalışma sürelerini farklı zamanlarda kullanabilme veya ücretle birlikte çalışma saatlerini azaltma veya ayın belirli sayıda gününde evden çalışma anlamına gelir. 
  • Birçok işveren, güven duydukları çalışanlarının ev yaşamlarını kolaylaştırmak için mesai saatlerinde değişiklikler yapmalarına izin vermelerinin aslında kendi çıkarlarına olduğunu artık anlamıştır. Çalıştığınız şirketin esnek çalışma saatleri politikası olup olmadığını araştırın; sonra da bu konudaki talebinizi iletin.
  • Eğer bunlardan sonuç alamadıysanız ve aklınıza gelen başka yolları da denemişseniz, yeni bir iş bulmayı düşünün. Çalışan bir anne baba için güvenli bir iş pozisyonunun terk etmek dünyanın en zor şeylerinden biri olabilir; ancak çocuklarınıza yeterince zaman ayıramamak da aynı derecede zor bir durumdur. Bazı durumlarda, işi bırakmak, durumu değiştirmenin tek yolu olabilir.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇALIŞAN ANNENİN ÇOCUĞU
BEBEK O, ANLAMAZ DEMEYİN
ÇALIŞAN ANNE HEZEYANLARI
SAKİN SAKİN ÖNERİLER
ÇALIŞMA GÜNÜ MÜ
YOKSA OYUN GÜNÜ MÜ?
ÇALIŞAN ANNE HEZEYANLARI
SAKİN SAKİN ÖNERİLER
GEBELİKTE İŞ YERİ RİSKLERİ!
ÇALIŞAN HAMİLEYSENİZ DİKKAT
ÇALIŞAN ANNELER DAHA MUTLU
DOĞUM SONRASI İŞE DÖNÜŞ
KUTSAL ANNE SENDROMU
ÇALIŞAN ANNELERİN SORUNU
GÜNDÜZ İŞTE AKŞAM EVDE
ÇALIŞMAYIN, ÇALIŞTIRIN...
NE ZAMAN İSTİFA ETMELİSİNİZ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KARİYER Mİ ÇOCUK MU?
ÇALIŞAN KADININ SEKS ...
"ANNE, KENDİNE GEL!"
MÜKEMMEL KADIN İMAJI
KISA SAÇ MODELLERİ
OJENİZ NE RENK OLSUN
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :